TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

High-end 2023: McIntosh ML1 Mk II

Återupplivar en gammal klassiker med nya element.

Av / 2023-05-19 - 10:24
High-end 2023: McIntosh ML1 Mk II

Retrovågen inom Hi-Fi tycks inte ha någon ände. Alla som någon gång har skapat en populär produkt kan inte låta bli att göra en modern version med design från 70-talet.

Ibland blir det väldigt lyckat, som JBL:s Classic-serie. Ibland inte.

Nu skulle man kunna anklaga McIntoshs formspråk för att vara retro ändå, med tanke på att deras förstärkare i princip har sett likadana ut i 50 år. Men det har inte högtalarna. Förrän nu.

McIntosh har faktiskt tillverkat högtalare nästan lika länge som de har tillverkat elektronik, och ML1 MKII är i stort sett en trogen kopia av den ursprungliga ML1.

ML1 Mk I and Mk II no grilles hi res
Foto: McIntosh

Men det är bara på utsidan. Under den tygklädda grillen, som likt högtalarna är gjord av oljad amerikansk valnöt, har bestyckningen ändrats till mer och förstås moderna högtalarelement.

Annons
Läs också : McIntosh XR200 Här är en av världens tuffaste highend-högtalare.

De fem elementen utgör ett fyrvägssystem, med ett 12-tums polypropenmembran på ett baselement som spelar i en sluten kammare.

ML1 explosive
Foto: McIntosh

På en platta ovanför baselementen sitter två 4-tums mellanregisterelement, även de med polypropenmembran och i en sluten kammare. I mitten sitter samma 3/4-tums diskantelement med titanmembran som vi bland annat har sett i högtalarna XR50 och XR100.

<
>
“While we have been making loudspeakers for over five decades, the ML1 will always be our first and holds a special place in our hearts here at McIntosh,” säger McIntoshs VD Charlie Randall.

ML1 MK II kommer att finnas tillgänglig från McIntosh-återförsäljare i juli i år, priset uppskattas till 12 000 US-dollar per par.

ML1 system
Foto: McIntosh
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Firar jubileet med specialmodell

Dansk high end i nya färger

Vi har lyssnat på TCL och Dolbys nya högtalare

Första lyssningen på Audiovectors flaggskepp

Vad sa du? Sonos soundbars får ny funktion

BBC-klassiker i exklusiv specialutgåva

Audiovector visar upp nytt flaggskepp

Äkta bokhyllehögtalare från Fyne

Mer tryck än på studentbussen – och milsvitt bättre ljud

Dessa två bör grannen akta sig för

Festglada Sony-högtalare med fet bas

Liten högtalare med stor förebild