Medan märkena TC Helicon och TC Electronics mest är välkända i musikerkretsar – där de i gengäld är omtyckta – är Tannoy välbekant även för hifi-intresserade.
Tannoy har 80 år på nacken och ett av världens äldsta och mest välrenommerade högtalarmärken. Det har sina rötter i Storbritannien där högtalarna fortfarande byggs. Men sedan 2002 har märket varit i danska TC Groups ägo. Nu har hela rasket blivit tyskt. Köparen är Music Group, koncernen bakom Behringer.
Behringer är kända för att tillverka musikutrustning till synnerligen konkurrenskraftiga priser. Ulrich ”Uli” Behringer har flera gånger tidigare plockat fram den stora plånboken för att utöka koncernen med företag som har intressanta tekniker eller marknadsandelar. Det gäller till exempel märkena Midas, Klark Teknik och Turbosound.
Specialister på effektiv produktion
Köpet innebär att Behringers övriga märken får tillgång till de patent och den teknik som bland annat TC Electronic och TC Helicon har. Det ska bli intressant att se vilken utrustning – och vilka priser – detta kan leda till i framtiden. I ett pressmeddelande berättar Uli Behringer att Music Group även har investerat 100 miljoner dollar i en automatiserad tillverkningsanläggning. Behringer har byggt en hel stad för tillverkning av sina produkter i Zhongshan i Guandong-provinsen i Kina.
Behringer City i Guandong, Kina.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total 6 månader!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!