TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Bang & Olufsen, Atelier Edition i Forest Green

Den senaste specialversionen från B&O innehåller både öronpropparna Beoplay EX och Beosound 2-högtalaren.

Av / 2023-06-13 - 13:00
Bang & Olufsen, Atelier Edition i Forest Green

Om du är en B&O-samlare och gärna vill äga alla versioner av Bang & Olufsens ljudprodukter har det varit ett dyrt halvår. Folket från Struer har nu nämligen presenterat den fjärde exklusiva och kraftigt begränsade specialutgåvan sedan årsskiftet.

De tre första specialutgåvorna i den så kallade Atelier Editions-serien har varit färgvarianter av de helt trådlösa öronpropparna Beoplay EX. Det kommer också den här gången – i färgen Forest Green.

Som tidigare skiljer sig bara färg och pris från den normala versionen. Och sedan tillgängligheten, eftersom de skogsgröna öronpropparna bara tillverkas i några få exemplar och under en begränsad tid.

Beoplay-EX-0113-Limited-Edition-Forest-Green Beoplay-EX-0109-Limited-Edition-Forest-Green Beoplay-EX-0111-Limited-Edition-Forest-Green
<
>
(Foto: Bang & Olufsen)

Om du gillar färgen och tanken på att ha något (nästan) unikt, så finns det den här gången också möjlighet att få skräddarsytt grönt ljud för vardagsrummet. Bang & Olufsen gör också en specialutgåva av Beosound 2-högtalaren. Här i den speciella färgen Gradient Green.

Läs också Nyhet: Beoplay EX Atelier Edition är skräddarsydd B&O Om du vill ha Bang & Olufsen-hörlurar som inte ser ut som alla andras kan du nu köpa (nästan) unika specialutgåvor.

Pris och tillgänglighet

Båda produkterna kommer att kunna beställas från 13 juni. Och eftersom det kostar att vara unik är priset något högre än på den vanliga standardutgåvan, som kan köpas när man vill.

Annons

Beosound 2, 3. Gen, Gradient Green kostar 56 900 kronor.
Beoplay EX Atelier Edition, Forrest Green kostar 7 299 kronor.

Beosound-2-3rd-Gen.-0006-Limited-Edition-Gradient-Green Beosound-2-3rd-Gen.-0009-Limited-Edition-Gradient-Green Beosound-2-3rd-Gen.-0004-Limited-Edition-Gradient-Green Beosound-2-3rd-Gen.-0005-Limited-Edition-Gradient-Green
<
>
(Foto: Bang & Olufsen)
(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Lamphögtalare som inte går att dölja

Infällda KEF-högtalare levererar seriös THX-upplevelse

Ännu fynare högtalare från Skottland

Ny soundbar från Naim och Focal

Så här får du Lossless-ljud på din Sonos-högtalare

Billiga soundbars med Dolby Atmos

Trådlös stereo på budget

Ny Giya-serie från Vivid Audio

10 år med Arendal Sound: Flaggskeppshögtalaren får en jubileumskostym

Hi-fi för studentbudget

B&O anklagar Canvas HiFi för plagiering

All hi-fi du behöver i en elegant låda