TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Vi har provlyssnat på B&W 600-serien

Hi-Fi Klubben bjöd in oss på provlyssning av den nya 600 S2-serien från B&W.

Vi har provlyssnat på B&W 600-serien

Den populära 600-serien har fått en mängd förbättringar. Den mest väsentliga är att elementen har fått dubbla membran, det vill säga att B&W har limmat ytterkanten av ett membran på baksidan av ett annat för att göra ytan styvare utan att öka vikten markant. Jämfört med förra serien flyttar detta förvrängningen en bra bit upp i frekvensregistret, vilket ger en ännu större bandbredd och gör det möjligt att använda ett enklare delningsfilter. Som i sin tur ger ett mer faskorrekt och detaljerat ljud.

600_Series_tweeter_v3_high_res
Diskantelementet sitter i en flytande upphängning med en ”Nautilus-pipa” på baksidan för att lösa upp energin bakom membranet.

Flytande diskantupphängning
Aluminiumdiskanten är nu frånkopplad resten av elementet med hjälp av en flytande gummiupphängning som reducerar vibrationer från bas- och mellanregistret.

Faspluggarna i mellanregisterbasarna är utbytta mot en mjukare variant som motverkar resonanser för att kevlarmembranet ska spela med ännu mindre förvrängning än förut.

BowersWilkins-Black-684-grille
Nya B&W 684 S2 är mer kompakt än sin föregångare.

Annons

Mindre 684
Utseendet påminner om den förra seriens, men nya 684 S2 har blivit väsentligt mindre. Den går inte fullt lika djupt i basen och basreflexporten har flyttats till framsidan för att högtalaren ska låta bättre när den står tätt intill bakväggen – så att den inte låter bäst en bit ut på golvet, där ändå ingen ställer den.

BowersWilkins-White-684-Theatre-grilles
Nya 600-serien ser bra ut i vitt.

Provlyssning
I går tisdag bjöd Bowers & Wilkins på en provlyssning av nya 684 S2 i Hi-Fi Klubbens lokaler. Ljudkällan var en MacBook-dator och en iPhone som spelade genom en Classé SSP-600-processor som avkodade ljudet digitalt. Därifrån skickades signalen vidare till en rimlig NAD C375BEE-förstärkare, som kopplades till högtalarna med billiga kablar. Bortsett från Classé-processorn var det ingen del av elektroniken som var ”overkill” – och en bra signalkälla är ett måste för att kunna räkna bort dess inverkan på slutresultatet.

P1220010-web

Musiken vi lyssnade på var allt från söt spansk flamenco-pop av José Carreras och blues från Siris Svale Band till ”The Message” av Grandmaster Flash.

Vårt intryck var att högtalarna uppförde sig imponerande detaljerat och neutralt, men aldrig hårt eller påfrestande. Ljudbilden hade luft och tonerna från basgitarr kom fram sprött och rent, helt utan att vissa toner i basregistret förstorades. Man hör sällan ett så detaljerat raspande på bassträngen från en högtalare för 9 400 kronor.

684 S2 övertygade också med stor rymd, ljudbilden svävade fint ut i rummet. Ljudbilden var också högre än man skulle kunna tro från så pass små golvhögtalare.

Vad jag främst saknade var en mer utsträckt djupbas. Det lät lite tunt. Men det varierade beroende på var någonstans man lyssnade i rummet, så rummet var med andra ord inte optimalt.

Vi ser fram emot att få testa modeller ur den nya 600 S2-serien i våra egna lokaler!

hifiklubben.se

BowersWilkins-Black-683-Theatre

BowersWilkins-Black-683
B&W 683 S2

BowersWilkins-Black-685-grille
B&W 685 S2

BowersWilkins-Black-686-grille
B&W 686 S2

BowersWilkins-Black-HTM61
B&W HTM61 S2 är en stor, trevägs centerhögtalare.

BowersWilkins-Black-HTM62
B&W HTM62 S2 passar till de mindre modellerna.

BowersWilkins-Black-684_oppslag

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Lenco i klassisk stil

Ny integrerad retro från Quad

Lyngdorf först i världen med ny förlustfri streaming

Audio-Technica gör det igen

Äntligen händer det något hos Burmester igen

Cayin utökar Jazz-serien

Kassettnostalgi på steroider

FiiO släpper rimligt prissatt musikstreamer och högtalare

Serietidningsversion hyllar Snobben

Ikoniska Concorde i rimlig prisklass

Harman köper B&W, Marantz och Denon

Bärbar CD-spelare med rör