Jewel case CD-cover

Praktisk dekoration och förvaring för dina favoriter.

Jewel CD 16 BrushedAlu

Foto: Jewelmade

Du har kanske sett något liknande tidigare, vägghållare för skivor eller CD-skivor. Som dessa. Jewel case CD-cover. Ett enkelt och elegant sätt att visa upp dina favoritalbum, de mest spelade eller bara de med de snyggaste omslagen.

Norska Jewelmade startade faktiskt som en idé i slutet av 1990-talet i Köpenhamn. Vid den tiden studerade Marius Brandl inrednings- och produktdesign vid Danmarks Design Skole (DDS). Idén lades på is, och det var först 2023 som Brandl, tillsammans med Kjetil G. Larsen, startade produktionsprocessen.

Foto: Jewelmade

Tillsammans med Sebastian Hungerer och Julius Winger på design blev idén till skisser, prototyper och nu en färdig produkt.

Jewel finns för närvarande i fyra storlekar, för en, fyra, nio eller 16 CD-skivor. Displayen kan antingen hängas på väggen eller placeras på en hylla och finns i en akryl- och en aluminiumversion.

Foto: Jewelmade

Lister i naturgummi håller CD-skivorna på plats, och som du kan se på bilderna är det enkelt att ta ut och sätta tillbaka en CD-skiva.

Brandl säger i ett pressmeddelande att Jewel Case CD-cover bara är början. De planerar liknande produkter för CD-skivor, vinyl och kassetter, så håll ett öga på Jewel Mades webbplats.

Två displayer för LP-skivor planeras att lanseras i november i år, och CD-versionen i akryl eller aluminium finns redan att köpa.

Foto: Jewelmade
Läs vidare
Exit mobile version