TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Hopfällbar Klipsch-högtalare

Med det passande namnet GIG utlovar Klipsch ett imponerande bra ljud från en liten batteridriven högtalare.

Av / 2013-11-19 - 12:00
Hopfällbar Klipsch-högtalare

Klipsch har konstruerat högtalare i USA sedan 1946 och är kända för hög kvalitet och ett fängslande, högt ljud. De påstår det även gäller för lilla GIG, som är den minsta av Klipschs bärbara och trådlösa högtalare.

Den är bestyckad med två 1-tums fullregisterelement och två 5-tums passiva basar (slavbasar). Tack vare dem och en avancerad ljudprocessor plus 2 x 5-watts förstärkare påstås ljudet vara tämligen imponerande. Vi räknar dock med att den beskrivningen gäller i förhållande till den ringa storleken.

GIG stöder AptX-kodning av musiken som överförs via bluetooth från mobilen eller surfplattan, vilket ger en förlustfri överföring och alltså ett bättre ljud än vanlig bluetooth. Det krävs dock att enheten som sänder musiken också stöder AptX, vilket till exempel inte iPhone gör. Det finns även en analog 3,5-millimeters minijack-kontakt för alla som vill lyssna på musik direkt från andra källor.

SONY DSC

Det uppladdningsbara batteriet räcker i 12 timmar på en laddning och laddas via en 5-volts USB-port. Det ingår också en ”världskompatibel” nätadapter.

Annons

GIG har mikrofon som kan användas för att svara i telefon på mobilen. Den har en löstagbar bygel som kan användas som fot och som skyddar högtalaren när den är hopfälld. Bygeln kommer också att säljas i en rad olika färger som tillbehör, för den som vill piffa upp utseendet en smula.

GIG finns i svart och vitt och kostar 1 800 kronor.

Septronic.se

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Lyngdorf först i världen med ny förlustfri streaming

Audio-Technica gör det igen

Äntligen händer det något hos Burmester igen

Cayin utökar Jazz-serien

Kassettnostalgi på steroider

FiiO släpper rimligt prissatt musikstreamer och högtalare

Serietidningsversion hyllar Snobben

Ikoniska Concorde i rimlig prisklass

Harman köper B&W, Marantz och Denon

Bärbar CD-spelare med rör

Yamaha får Works with Sonos

Hotaru: Den svävande skivspelaren