Gryphon för skivspelare

Ett välbyggt och välljudande grammofonsteg kan lyfta LP-ljudet till nya höjder.

image001

(Foto: Tillverkare)

Entusiasmen för musik på vinyl verkar inte ge sig, då passar det väl bra med en grammofonförstärkare i lyxklassen. Hos Gryphon i Danmark är de nämligen också intresserade av vinyl, och det är garanterat deras kunder med.

Det är därför som Gryphon presenterat Sonett. I det platta kabinettet finns nämligen en tämligen påkostad grammofonförstärkare – eller RIAA-steg (eller skivspelarförstärkare) som det också heter.

Sonett kopplas mellan skivspelaren och förstärkaren och går att använda med både MC- och MM-pickuper

Här hittar du alla våra testar av skivspelare.

Foto: Gryphon
Foto: Gryphon

 

Användaren kan justera gain och belastning efter aktuell pickup och det går att ställa in MC-pickers motstånd från 10 till 402 ohm (se bilden ovan). Små dip-switchar ställs in i den kombinationen som ger exakt anpassning.

Sonett kan användas med MC-pickuper med låg utspänning och har ett signal/brus-förhållande på respektabla 72 dB med 2,5 mV insignal.

Siffrorna är bättre för MM-pickuper, som har en högre utspänning: 84 dB med 250 mV insignal (vid 1 kHz).

Foto: Gryphon
Foto: Gryphon

Konstruktionen har två separata kanaler utan negativ feedback. Förstärkningen görs med klass A-drift för att minimera förvrängning och brus.

Även om anpassningen för MC-pickuper går att göra på baksidan så måste man in under locket för att byta från MM- till MC-pickup. Vilket kan vara fint att be butiken göra innan man tar med sig sin Gryphon Sonett hem. Efter att ha betalat cirka 75 000 kr.

Läs vidare
Exit mobile version