Chord Ultima Integrated lanserad

Den första integrerade förstärkaren på sju år.

image 1920x1281 1

Foto: Chord

Man kan undra varför det har tagit så lång tid. För Ultima Integrated är Chords första integrerade förstärkare på sju år. Och den första i Ultima-serien, som lanserades för fem år sedan.

Förstärkaren, som visades första gången på High End 2023 i München, har designats av John Franks själv, Chord Electronics chefsingenjör och grundare, och är utrustad med fyra analoga ingångar. Tre av dem är obalanserade och en är balanserad med XLR-ingångar. Här finns också en pre-out och anslutning för processor.

Integrated back edited.jpg e1710496586939
Foto: Chord

Den levererar 125 watt per kanal och använder Chords senaste felkorrigeringstopologi med dual-feed-forward och, naturligtvis, Chords egenutvecklade ultrahögfrekventa strömförsörjning.

01 ULTINT Front RS 900x675.jpg e1710496811863
Foto: Chord

Chassit har en 28 mm tjock frontpanel men väger bara 14,75 kg och finns i aluminiumgrått eller svart.

Priset anges till 124 990 kronor.

image 1
Foto: Chord
Läs vidare
Exit mobile version