Zeiss släpper 50-mm makroobjektiv

Här är Zeiss nya objektiv i den kritikerrosade Touit-serien. Det har 50 mm brännvidd och ljusstyrka f2,8 och ska passa lika bra till makro som porträtt.

Touit 50M X Detalj

Objektivet är främst avsedd till Sonys E-fattning till NEX-kamerorna samt till Fujifilms X-fattning.

Touit 50 mm/f2,8 har ett makroförhållande ned till 1:1 (närgräns 15 cm), och är det tredje i serien som också består av Touit 12 mm/f2,8 och Touit 32 mm/f1,8.

Touit-50M_X_liggande

På en Fujifilm X-E2 eller en Sony NEX-7 motsvarar bildvinkeln 75 mm, vilket gör att objektivet även passar till porträtt.

Objektivet har bland annat flytande linselement och två asfäriska linselement, samt två LD-linselement (Low Dispersion) som ska mildra problemet med kromatisk aberration. Hela konstruktionen består av sammanlagt 14 linser i 11 grupper.

Tack vare 9 bländarlameller får fotografen en mjuk oskärpa (bokeh) i motivet, vilket får skrapa områden att markeras tydligare.

Zeiss Touit 50 mm/f2,8 går att köpa från och med mars och kostar 8 500 kronor.

Touit_Gruppbild_med_X_Fuji-X-Pro

Läs vidare
Exit mobile version