Alla kameror tjänar på bra optik. Det vet alla som bytt ut ett vanligt 18–55-kit-objektiv mot ett 35- eller 50-mm och sett hur mycket finare bilderna blir.
Carl Zeiss har gjort optik till systemkameror i många herrans år vid det här laget, men inte förrän nu har de satsat på autofokusobjektiv till digitala systemkameror.
På Photokina-mässan visade de tre prototyper som var avsedda för Sonys NEX-serie (och faktiskt även Hasselblad Lunar) och Fujifilms X-serie, där bildsensorn är av APS-C-storlek.
Objektiven har autofokus och kommer till att börja med ha 12 mm/f2,8 (motsvarar 18 mm i 35mm-format), 32 mm/f2,8 (48 mm) och 50 mm/f2,8 makro (75 mm).
På bilderna visas 32 mm-objektivet på Sony NEX-7 och Fujifilm X-Pro1. Det har integrerad bländarring – och om våra erfarenheter av 24 mm/f1,8 på NEX-7 är representativa för kvaliteten på Zeiss-objektiven så har vi definitivt något att se fram emot.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total 6 månader!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!