TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Photoshop fyller 25 år

Sedan 1990 har programmet blivit synonymt med fotoredigering

Av / 2015-02-18 - 12:54
Photoshop fyller 25 år

Den första versionen av Adobe Photoshop släpptes den 19 februari 1990. Då var målet att sälja 500 exemplar i månaden, vilket visade sig vara väl blygsamt. Idag mäts användarna i tiotals miljoner med tiotusentals nya varje månad.

Bild 3 - Det första gränssnittet
De två första versionerna fanns bara för Mac, men 1992 kom det för Windows. Idag finns det även som app.

Även om majoriteten av befolkningen inte använder det själva så har det blivit ett vedertaget begrepp för att redigera foton, ”att photoshoppa”. Och det mesta vi ser i vardagen har i något skede passerat genom programmet; motivet på din t-shirt, reklamen på stan, grafiken i tv-programmen och mönstret på sängkläderna.

Bild 1 Jennifer in Paradise - Världens första photoshoppade bild
Jennifer in Paradise – världens första photoshoppade bild.

Fotot togs av programmets uppfinnare, Thomas Knoll, och föreställde hans blivande hustru Jennifer. Det användes som ett testfoto för att visa funktionerna i Photoshop.

Annons

För att fira födelsedagen har Adobe en tävling där 25 bildkonstnärer under 25 kan få ta över Photoshops Instagramkonto i två veckor. För att lämna ett bidrag laddar man upp sitt projekt på Behance och använder taggen #Ps25Under25.

www.adobe.se

(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Två nya fullformatskameror och ljusstark zoom

Ljusstarkt telezoomobjektiv för Sony fullformat

Ny design och förbättrad funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF och nya kameror

Nikons billigaste fullformatskamera är äntligen uppdaterad

Kompakt systemkamera för video

Världspremiär

Mekanisk instantkamera

Sony flörtar med naturfotografer

Unik kamera från Sigma

Avancerat flaggskepp i ett krympt format

Canon lanserar kamera för videokreatörer