TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Fler fotobagar från Lowepro

De nya ryggsäckarna är gjorda för aktiva fotografer som behöver något rejält och regntätt att packa sin utrustning i.

Av / 2015-08-12 - 08:57
Fler fotobagar från Lowepro

Lowepro har flera olika serier med väskor och bagar, men det är inte alla som passar aktiva fotografer som behöver både komfort och plats för all utrustning.

De två nya serierna, med två modeller i varje, är ryggsäckar för utomhusfotografer. Den ena heter Whistler och är en helt ny serie och den andra heter Photo Sport II och är en förbättrad variant av Photo Sport.

WhistlerBP_450_FrontPocket

Whistler finns i två storlekar: 350 AW för 3 900 kronor och 450 AW för 4 400 kronor. Man kan även sätta fast utrustning utanpå säcken, till exempel skidor, stavar, stativ och isyxa. Båda storlekarna har Lowepros ActiveZone System och MaxFit som ska göra dem enkla att packa i utan att det blir obekvämt att bära dem.

De har också ett vattentätt material i botten, regnöverdrag och löstagbar kamerasektion.

Annons

WhistlerBP_350_Stuffed

Photo Sport BP 200 II för 2000 kronor och 300 II för 2 300 kronor har Lowepros UltraCinch-design som ska hålla kameran stadigt när man rör sig. Fotografen kommer åt kameran från sidan, utan att ta av ryggsäcken, och har inbyggt regnöverdrag.

Photo Sport II har plats för tvåliters drickpåsar.

PhotoSportBP_200AWII_SidePocket_Stuffed_SQ

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Två nya fullformatskameror och ljusstark zoom

Ljusstarkt telezoomobjektiv för Sony fullformat

Ny design och förbättrad funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF och nya kameror

Nikons billigaste fullformatskamera är äntligen uppdaterad

Kompakt systemkamera för video

Världspremiär

Mekanisk instantkamera

Sony flörtar med naturfotografer

Unik kamera från Sigma

Avancerat flaggskepp i ett krympt format

Canon lanserar kamera för videokreatörer