TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Billig Olympus-kamera för entusiaster

Resvänlig entusiastkamera.

Av / 2020-08-11 - 11:17
Billig Olympus-kamera för entusiaster

När Olympus beslutade sig för att uppdatera en av våra favoritkameror var det bara rimligt att använda sig av en ny bildsensor. Så OM-D E-M10 MK IV, som kameran heter i sin fjärde version, har fått ett nytt 20 Mp-bildchip i det praktiska Micro Four Thirds-formatet som gör kamerorna så kompakta och lätta.

Läs vårt test av föregångaren E-M10 MK III.

OM D E M10 Mark IV Design size 16
Patrick Scholz Photo.

Det här en kamera för både nybörjare och entusiaster, och det kompakta formatet gör att Olympus-kameran är perfekt för resor. Både korta och långa.

E-M10 MK IV är välutrustad och de flesta fotografer kommer långt med alla funktioner. Här är några av dem:

  •     20 Mp Live MOS MFT-bildsensor och TruePic VIII-processor
  •     Förbättrad kontinuerlig autofokus för bättre prestanda på rörliga motiv
  •     121 kontrastbaserade fokuspunkter
  •     Förbättrad ansikts- och ögonigenkänningsalgoritm
  •     5-axlars 4,5-stegs bildstabilisator
  •     4,5 bilder/s
  •     Nedfällbar selfie-skärm
  •     ”Tyst läge” i P/A/S/M-exponeringsprogram
  •     Laddning via USB
  •     Bluetooth och Wi-Fi
  •     Stöd för fjärrstyrning av blixt
OM D E M10 Mark IV Art Technology USB Charging
Patrick Scholz Photo.

Kameran kan laddas med en reseladdare och batteritiden anges till 350 bilder per laddning. Liksom många andra Olympus-kameror har E-M10 MK IV en rad kreativa filterinställningar och en smart Live Guide som visar tips på hur fotografierna kan förbättras.

Annons

Olympus OM-D E-M10 MK IV släpps nu i augusti och kostar 7 500 kronor.

Egoitz Icaza OM D E M1X EZ M1040 Mood 007

Kompakt telezoom

Olympus har också lanserat en helt ny telezoom: kompakta M.Zuiko ED 100-400mm f5.0- 6.3 IS har en brännvidd på 200 till 800 mm (motsvarande 35-fullformat).

Den behändiga zoomen är väderbeständig och lätt, och bör vara väl lämpad för naturfotografer som inte vill släpa på objektiv i tungviktsklassen.

Det förhållandevis kompakta och lätta formatet, i kombination med Olympus välrenommerade vädertätning, lär göra detta till välkommet tillskott till M.Zuiko-familjen. 100–400:an passar med M.Zuiko Digital 2X-telekonverter och ger då smått imponerande 400–1600 mm brännvidd.

Objektivet väger 1,12 kg och är 206 mm långt, samt har en inbyggd 4-stegs bildstabilisator som fungerar tillsammans med den inbyggda bildstabilisatorn i Oympus-kameror.

M.Zuiko ED 100-400mm f5.0- 6.3 IS kommer i augusti och kostar 14 000 kronor.

LENSES EZ M1040 OM D E M1 Mark III Splash Product

Bästa priser

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Snabbare och bättre entusiastkamera

Nu med 50 GB inbyggd lagring

Strippad från färg

Förklädd reportagekamera

Landar i din hand

Skarpare bilder och högre fotograferingshastighet

Ny budgetkamera från Fujifilm

Äntligen har Leica gjort det

Tar dig ännu närmare

GoPro MAX2: 8K hela vägen runt

Actionkamera mindre än en tändsticksask

Kompakt och lätt telezoom