Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
L&B:s Julkalender: Lucka 06Delta

Nyhet

Bildredigering för erfarna

Capture One 20 är uppgraderingen du måste ha.

Skrivet av / 2019-12-09 - 17:16
Bildredigering för erfarna

Att säga äntligen vore väl att ta i, men det är glädjande att se att Phase One har gett Capture One en ordentlig överhalning och lagt till nya funktioner och flera förbättringar. Capture One 20 har utvecklats med feedback från användarna och har bland annat fått bättre färgredigering i Color Editor och förbättrad bruseliminering i Noise Reduction Tool.

Användarvänligheten ska också vara förbättrad, med snabbare respons, text på ikoner och fler snabbknappar för bland annat zoom, fullskärmsvisning och fokusmaskning.

Läs vårt test av Capture One 11

Bruselimineringen har blivit mer exakt och behåller detaljer bättre än tidigare, samtidigt som färgbalansen bibehålls. Man kan klicka och dra var som helst på en bild och ändra färgtemperatur, mättnad och ljus utan att behöva gå via färgredigeringsverktyget.

Det finns mer att gå på i HDR-panelen (High Dynamic Range), som har blivit mer exakt och har sina egna skjutreglage för svart och vitt.

Flera nya kameror och obvjektiv stöds också i Capture One 20. Även DNG-filer, från exempelvis Leicas kameror.

Nya kameror som stöds med råfilsomvandlare och profiler:

  •     Olympus OMD E-M5 III
  •     Canon EOS M6 II
  •     Canon EOS 90D
  •     Leica V-LUX 5
  •     Pentax K-1 II
  •     Ricoh GR III
  •     Panasonic Lumix DC-S1H
  •     Nikon Z 50
  •     Generiskt GoPro-råfilstöd

Rodenstock 23mm iXU stöds också som objektivprofil.

Capture One finns även i versioner för Sony-kameror och en för Fujifilms X-kameror.

Capture One Pro 20 kostar från 169 euro för de som bara uppgraderar, men det går även att prenumerera per månad, precis som med Adobe Lightroom.

Här kan du ladda ner en fullständig version av Capture One 20 som fungerar i 30 dagar.

Lasse Svendsen
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Vill du läsa hela artikeln?

Med LB+ Total får du tillgång till ALLT innehåll på Ljud & Bild och LB Home

Redan prenumerant? Logga inn.

Vill du ha tillgång till enbart Ljud & Bild eller LB Home?

Klicka här för att beställa Ljud & Bild

Klicka här för att beställa LB Home

Utvecklad tillsammans med Leica

Kamera som tål tuffa tag

Sensationell kamera

En uppsjö av nyheter från Canon

Steadicam för fickan

Leica-kameran skyddar dina rättigheter.

Leica släpper extrem vidvinkel

Välj vilka bilder du vill skriva ut

Extremt zoomobjektiv från Canon

Superlätt superteleobjektiv

Hobolite lanseras i Norden

Korrekta färger från din videokamera

0
Ljud & Bild
Rulla till toppen