Om du går på ”Game of Thrones: The Exhibition” när den kommer till Stockholm 7–11 mars får du en chans att ta plats på den åtråvärda tronen.
Men om inte resebudgeten räcker till (eller om ett besök i huvudstaden inte lockar) så finns det faktiskt en möjlighet att du kan sitta hemma i lugn och ro på självaste ”Järntronen”.
Förra året när utställningen var i Oslo mötte vi skådespelarna Kristofer Hivju (Tormund Giantsbane) och John Bradley (Samwell Tarly) från ”Game of Thrones”.
I samband med att Warner/HBO lanserar fjärde säsongen av ”Game of Thones” på Blu-ray den 16 februari – OCH att femte säsongen börjar på HBO Nordic 13 april, har chans att vara med i en tävling där förstapriset är en hel dag med ”Järntronen”.
PS. Missa inte trailern till säsong 5!
Här är våra recensioner av de första säsongerna:
Säsong 1
Säsong 2
Säsong 3
Säsong 4
Om du är över 18 år och bor i Sverige, Norge, Danmark eller Finland kan du vara med i tävlingen.
1:a-pris:
En dag med Järntronen i full storlek plus Game of Thrones säsong 1–4 på Blu-ray eller DVD.
2:a-pris:
Game of Thrones säsong 1–4 på Blu-ray eller DVD, ett Game of Thrones-kortspel plus en Lannnister Shield-nål.
3:e-pris:
Game of Thrones säsong 1–4 på Blu-ray eller DVD.
Ljud & Bilds utsände har redan haft sin dag på tonen. Är det din tur nu?