TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Designpris till LG:s böjda TV

Rosor till den välvda ”flatskärmen” 55EA980V. Igen.

Av / 2013-08-30 - 09:46
Designpris till LG:s böjda TV

För åttonde året i rad har LG fått utmärkelser vid EISA-prisutdelningen. På årets fest lade LG beslag på titeln ”European Design TV” med sin välvda OLED-TV 55EA980V.

Till skillnad från konventionella LCD-skärmar har de organiska OLED-panelerna den fördelen att de går att böjas. Den egenskapen har gjort det möjligt att bygga en TV där skärmen är svagt välvd, på samma sätt som skärmen på en IMAX-biograf.

Själva skärmen är bara fyra millimeter tjock och baksidan är gjord av kolfibersförstärkt plast för att göra den 55 tum stora skärmen stabil. Bordsstativet är genomskinligt för att ge ett svävande intryck. Till och med högtalarna är genomskinliga.

Sedan lanseringen på CES-mässan i Las Vegas har LG:s 55EA980V fått flera utmärkelser, inklusive den prestigefyllda Red Dot Award ”Best of the Best”. Den är också den första TV:n i världen som THX-certifierats.

I dagsläget går TV:n bara att köpa i Sydkorea och USA. När vi får se den i Europa och Sverige har LG inte avslöjat ännu.

Annons

Förutom TV-priset belönades LG med ”European Micro Audio System Award” för ljudsystemet CM3430.

(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hur kommer nästa års OLED-TV-apparater från LG att se ut?

TV-försäljningen exploderar i Norge

Black Week TV 2025: 6 tips för ett smart köp

Se upp, Dolby!

Ljud & Bild utser Årets bästa produkter 2025–2026

Bättre bildkvalitet på Disney+

Nu kan du köpa Loewes största TV någonsin – men det kostar

Se upp! Här kommer TCL:s nya gigantiska TV in till test

Storskärmssläpp från Samsung

TCL presenterar 2026 TV-apparater: Första RGB MiniLED och 10 000 nits ljusstyrka

Vi har sett Dolby Vision 2 i aktion – är det värt att vänta på?

Här är Hisense 116UX