TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

JBL PartyBox Ultimate partyhögtalare

Har även Wi-Fi och Bluetooth.

Av / 2023-09-08 - 13:52
JBL PartyBox Ultimate partyhögtalare

JBL:s stora partyhögtalare kan hålla igång en hel festlokal hela natten. De kan också kopplas ihop för ännu mer ljud, men vi är inte säkra på att det är nödvändigt med JBL PartyBox Ultimate.

Det är JBL:s i särklass största partyhögtalare med två 9-tums baselement, partylampor och DJ-funktioner.

Men kanske viktigast av allt är att den också har fått WiFi, så att du inte bara kan streama musik i högre kvalitet, utan också utnyttja det faktum att den har Dolby Atmos. Då får man en något större ljudbild. Och om det inte räcker kan den paras ihop med en till för stereoljud.

497038 JBL Partybox Ultimate Product 2 076015 original 1692267338
Foto: JBL

JBL PartyBox Ultimate är drygt en meter hög och väger 40 kg. Det är tur att den har hjul och kan rullas, och den är också stänksäker, så om det börjar ösa ner är det ingen kris. JBL säger att den har en total systemeffekt på 1100 W, vilket får en att förstå att den inte går på batteri, utan på 230 V.

Läs också TEST: JBL PartyBox 710 Om du inte får igång festen med den här så är det i alla fall inte högtalarens fel.

Med JBL One-appen kan man styra musiken, para ihop flera högtalare och anpassa ljusshowen. Den har också rumskalibrering som anpassar ljudbilden till rummet.

Annons
Läs också TEST: JBL Boombox 3 Wi-Fi JBL Boombox 3 Wi-Fi är den bästa bärbara högtalaren på marknaden just nu.

JBL PartyPad är en panel på ovansidan där du kan remixa din musik som en DJ, och högtalaren har även ingångar för mikrofon och gitarr.

Högtalarna finns redan i butik och kostar 17 500 kronor.

497039 JBL Partybox Ultimate Product 1 cf96f3 original 1692267338
Foto: JBL
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Första soundbaren från Marshall

V-16 F: Ny värsting-subwoofer från DALI

Tre nya högtalare i den absoluta toppskiktet

Firar jubileet med specialmodell

Dansk high end i nya färger

Vi har lyssnat på TCL och Dolbys nya högtalare

Första lyssningen på Audiovectors flaggskepp

Vad sa du? Sonos soundbars får ny funktion

BBC-klassiker i exklusiv specialutgåva

Audiovector visar upp nytt flaggskepp

Äkta bokhyllehögtalare från Fyne

Mer tryck än på studentbussen – och milsvitt bättre ljud